Kategorie: Wszystkie | AI/AL | Ewolucja komunikacji
RSS
środa, 08 lipca 2009
Przetwarzanie komunikatów głosowych przez naczelne

Ghazanfar i Hauser przeprowadzili badania, w których próbowali dociec, czy reakcje małp na głosowe komunikaty oparte są na akustycznej charakterystyce bodźca, czy na obiekcie/funkcji, do którego bodziec ów się odnosi.

Wiele gatunków małp wydaje specyficzne gatunkowo dźwięki w sytuacjach związanych z zaobserwowaniem drapieżnika, znalezieniem pożywienia, czy wewnątrzgatunkową interakcją społeczną. Przy czym komunikaty mogą się różnić w zależności od rodzaju drapieżnika, jakości pożywienia, czy charakteru interakcji.

Przetwarzanie sygnałów wokalnych przez małpy jest pokrewne przetwarzaniu mowy przez ludzi. W odpowiedzi na relewantny sygnał wydobywający się z głośnika umieszczonego dokładnie pod kątem 180 stopni względem linii wzroku, małpy obracały głowę w prawą stronę, co sugeruje przetwarzanie lewopółkulowe. Hipotezę tę potwierdzają również badania neuroanatomiczne (asymetria półkulowa). Komunikaty nadawane przez małpy są również wielowymiarowe: niosą informację o przedmiotowym odniesieniu, płci i stanie emocjonalnym nadawcy.

Druga część eksperymentu dotyczyła przedmiotowego/funkcjonalnego odniesienia sygnału wokalnego: rezusy produkują po dwa funkcjonalnie równoważne sygnały w odpowiedzi na znalezienie pożywienia przeciętnego i powszechnego lub nietypowego i wysokiej jakości. Przez ciągłe, nieuzasadnione poddawanie zwierząt działaniu jednego typu bodźca, habituowana była również reakcja na typ drugi - funkcjonalnie równoważny. Nie dochodziło natomiast do wyhamowania reakcji na bodziec dystynktywny funkcjonalnie.

Źródło: Asif A. Ghazanfar and Marc D. Hauser, The neuroethology of primate vocal communication: substrates for the evolution of speech, Trends in Cognitive Sciences – Vol. 3, No.10, October 1999

poniedziałek, 29 czerwca 2009
Witam, czyli cele statutowe i inne nieprzyjemności :)

Głównym założeniem towarzyszącym zakładaniu tego bloga jest archiwizacja przyswojonej przez autora wiedzy na tematy go interesujące. Jako, że wybrany sposób archiwizacji wiąże się z publikacją, a co za tym idzie - dostępnością dla szerokiego gremium zainteresowanych, blog będzie się starał ewoluować z korzyścią zarówno dla autora, jak i czytelnika. Zdecydowawszy się na ewaluację niniejszego projektu, czytelnik natknie się z pewnością na zagadnienia związane z ewolucją komunikacji (która jest tematem powstającej pracy magisterskiej autora), ale również z szeregiem innych, subiektywnie i arbitralnie uznanych przez autora za ciekawe i warte wzmianki, tematów.

Reszta zostanie zweryfikowana przez rzeczywistość. Pozostaje mi zatem życzyć przyjemnej lektury. W razie jakichkolwiek pojawiających się wątpliwości i uwag, czy też zwykłej ludzkiej potrzeby komunikacji, proszę o kontakt na adres: agrz[totuewidentniewcaloscidowyciecia}@o2.pl

15:24, terrorpro
Link Dodaj komentarz »